امتیاز
5/5

عکاسی صنعتی چیست و از کجا شروع کنیم؟

در عکاسی صنعتی مهم‌ترین چیزی که باعث ایجاد ارزش در ذهن مشتری و اعتماد او به برند می‌شود، کیفیت ارائه‌ی بصری شما از محصولات است. و این بدان معنی است که عکاسی زیبا و باکیفیت از محصولات، شما را بسیار جلو می‌اندازد. در این مطلب به آموزش عکاسی صنعتی برای رسیدن به این هدف است. با مجله نورنگار همراه باشید

آموزش عکاسی صنعتی؛ چگونه شروع کنیم؟

برای یادگیری عکاسی صنعتی می‌توانید خودتان دست‌به‌کار شوید! برای این کار می‌توانید با کسب‌وکارهای مختلف صحبت کنید تا برای آن‌ها عکاسی ارزان یا حتی رایگان انجام دهید تا تجربه کسب کنید. حتی اگر این کار امکان‌پذیر نبود، می‌توانید در خانه از محصولات مختلفی عکاسی صنعتی کنید تا بهتر با این کار آشنا شوید.

دوره‌های آموزشی مختلفی برای عکاسی صنعتی وجود دارد که برخی کاربران ترجیح می‌دهند برای یادگیری سریع‌تر از آن استفاده کنند. در این دوره‌ها معمولاً به شما همه چیز در مورد عکاسی صنعتی آموزش داده می‌شود، اما نباید فراموش کنید که تجربه بخش مهمی از کار است! دوره‌های آموزش عکاسی صنعتی اصول را یاد می‌دهد، اما تجربه شما مکمل آن است.

آموزش عکاسی صنعتی

در عکاسی صنعتی به چه مواردی نیاز داریم؟

برخی تجهیزات عکاسی صنعتی با حوزه‌های دیگر یکی است اما برخی دیگر از تجهیزات کاملاً متفاوت هستند. در این بخش از مقاله می‌خواهیم به بررسی تجهیزاتی که برای عکاسی صنعتی به آن نیاز دارید، بپردازیم:

دوربین حرفه‌ای

اولین چیزی که برای عکاسی صنعتی یا هر نوع عکاسی دیگری به آن نیاز دارید، دوربین حرفه‌ای است! برای عکاسی صنعتی باتوجه‌به این که کیفیت عکاسی اهمیت زیادی دارد، استفاده از موبایل پیشنهاد نمی‌شود. دلیل آن هم این است که موبایل جزئیات دقیقی را ثبت نمی‌کند اما دوربین تمام جزئیات موردنیاز را با دقت بالایی ثبت می‌کند.

برای خرید دوربین عکاسی حرفه‌ای باید ببینید که چقدر بودجه دارید! گاهی اوقات استفاده از یک دوربین نیمه‌حرفه‌ای هم می‌تواند نیاز شما را رفع کند و برای جبران ضعف آن، می‌توانید از لنز حرفه‌ای‌تر استفاده کنید.

دوربین حرفه‌ای برای عکاسی صنعتی

لنز مناسب برای عکاس محصول

لنز مناسب برای عکاسی از محصول، ارتباط مستقیمی با نوع محصول دارد! برای محصولاتی که سایز بزرگی دارند، می‌توانید از لنزهای نیمه‌حرفه‌ای استفاده کنید. اما اگر محصول شما کوچک است، باید از لنزهای قوی برای ثبت جزئیات دقیق استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال عکاسی صنعتی از جواهرات نیازمند یک لنز قوی است تا تمام جزئیات آن را به‌خوبی پوشش دهد.

برای خرید لنز دوربین در کنار نوع عکاسی، باید به بودجه خود هم توجه کنید. هرچقدر بودجه شما بیشتر باشد، انتخاب‌های بهتر و بیشتری خواهید داشت و هرچقدر بودجه شما کمتر باشد، انتخاب‌های شما هم محدودتر است. یک عکاس صنعتی باید لنزهای مختلفی داشته باشد تا بتوانید پروژه‌های خود را به‌خوبی جلو ببرد و نظر کارفرما را جلب کند.

• لنز مناسب برای عکاس محصول

سه پایه عکاسی

برای آن که بتوانید دوربین خود را ثابت نگه دارید تا دچار لرزش نشود و بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید، به سه پایه نیاز دارید. سه پایه ابزاری است که دوربین شما روی آن قرار می‌گیرد و با قراردادن آن در یک جای ثابت، به‌راحتی می‌توانید فرایند عکاسی را سرعت ببخشید. هنگام انتخاب سه پایه، حتماً به ارتفاع و قابلیت تنظیم بخش‌های مختلف آن دقت کنید.

در عکاسی صنعتی، دیافراگم بسته اهمیت بسیار زیادی دارد تا نور بیشتری جذب شود! گاهی اوقات نور محیط کم است و تجهیزات نورپردازی کافی ندارید. به همین دلیل باید سرعت شاتر را کاهش دهید تا نتیجه خوبی حاصل شود. این مسئله باعث می‌شود تا اگر دوربین بلرزد، سوژه تار شود. به همین دلیل خرید سه‌پایه برای عکاسی صنعتی بسیار ضروری است.

سه پایه عکاسی

پس‌زمینه سفید یا پرده سبز

کسب‌وکارها ترجیح می‌دهند تا محصول آن‌ها به‌صورت ساده اما با جزئیات کامل در تصویر دیده شود! به همین دلیل استفاده از پس‌زمینه سفید به شما کمک می‌کند تا بتوانید محصول را با جزئیات دقیق نمایش دهید. برای این کار می‌توانید یک تخته پوستر استفاده کنید؛ البته رنگ آن بر اساس سلیقه شما و کارفرما است.

اگر محصول بزرگ است، می‌توانید از پرده سبز استفاده کنید و در نهایت بک‌گراند آن را حذف کنید. با این کار می‌توانید هر بک‌گراندی که نیاز داشتید، به‌راحتی روی تصویر اضافه کنید. البته استفاده از پرده سبز برای محصولاتی با ابعاد ریز مناسب نیست و ممکن است شما را برای ویرایش عکس کمی اذیت کند و فرایند عکاسی صنعتی کندتر شود.

• پس‌زمینه سفید یا پرده سبز

رفلکتور نور

از هر نوری که استفاده کنید، بخشی از محصول را روشن می‌کند اما در بخش دیگر سایه می‌افتد! بخش تاریک محصول باعث می‌شود تا عکس‌های تهیه شده مناسب نباشد. برای جبران این مسئله، می‌توانید از یک بازتاب‌کننده نور برای بخش دیگر استفاده کنید. در میان انواع تجهیزات عکاسی رفلکتور نور کمک زیادی به شما می‌کند.

برای عکاسی محصولات می‌توانید از نور خورشید هم استفاده کنید! اگر کمی خلاقیت داشته باشید، می‌توانید محل مناسبی برای آن انتخاب کنید یا حتی بر اساس موقعیت خورشید این کار را انجام دهید. اگر از نور خورشید به‌درستی برای نورپردازی محصول استفاده کنید، شاید حتی نیاز به خرید تجهیزات نورپردازی نداشته باشید و این مورد در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌کند.

رفلکتور نور

میز برای قراردادن سوژه روی آن

عکاسی صنعتی برای تهیه عکس از محصول است! بنابراین نوع نمایش محصول اهمیت بسیار زیادی دارد. یک میز ساده هم می‌تواند نیاز شما را رفع کند اما بهتر است رنگ آن متناسب با حوزه کاری کسب‌وکار باشد تا جذاب‌تر دیده شود.

میز برای قراردادن سوژه روی آن

چسب یا گیره برای نگه‌داشتن سوژه

ثابت ماندن محصول در عکاسی صنعتی اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر محصول کمی تکان بخورد، نتیجه کار مناسب نخواهد بود. به همین دلیل افرادی که در حوزه عکاسی صنعتی فعالیت دارند، پیشنهاد می‌کنند از چسب با گیره استفاده کنید تا تکان نخورد؛ البته باید توجه داشته باشید که چسب یا گیره به محصول آسیب نزند.

یکی دیگر از مسائلی که در صورت استفاده از چسب یا گیره باید به آن دقت کنید، این است که هنگام عکاسی گیره در عکس نیفتد! این مسئله ممکن است باعث شود کارفرما از شما ایراد بگیرد. حتی گاهی اوقات این اشتباه برای کاربران پیش می‌آید که آن گیره هم جزئی از محصول است و ممکن است برای آن کسب‌وکار دردسرساز شود.

چسب یا گیره برای نگه‌داشتن سوژه

انتخاب اتاق مناسب برای عکاسی

اگر در خانه عکاسی می‌کنید، حتماً باید از اتاقی استفاده کنید که در آن نور کافی وجود داشته باشد. همچنین این اتاق باید فضای کافی برای قراردادن تجهیزات عکاسی را داشته باشد تا در فرایند عکاسی با مشکل مواجه نشوید. سعی کنید اتاقی را انتخاب کنید که فضا و نور طبیعی کافی داشته باشد.

اگر در دفتر یا کارگاه کسب‌وکار عکاسی صنعتی انجام می‌دهید، بازهم انتخاب یک اتاق مناسب کمک زیادی به فرایند عکاسی می‌کند! به‌عنوان‌مثال انتخاب اتاقی که رفت‌وآمد زیادی دارد، حواس شما را پرت می‌کند و حتی ممکن است در فرایند عکاسی اختلال ایجاد کند.

انتخاب اتاق مناسب برای عکاسی

نورپردازی عکاسی صنعتی

بخش بسیار مهمی از عکاسی صنعتی، نورپردازی است! نه‌تنها در عکاسی صنعتی، بلکه در هر نوع عکاسی، نور در نتیجه کار تأثیر زیادی دارد. گاهی اوقات با وجود آن که از دوربین و لنز بسیار حرفه‌ای استفاده می‌شود اما به دلیل عدم وجود نور کافی، نتیجه نهایی رضایت‌بخش نیست. شما باید سعی کنید از نور طبیعی خورشید به بهترین شکل استفاده کنید.

استفاده از تجهیزات نورپردازی در کنار نور طبیعی بسیار مهم است! شما باید بدانید که دقیقاً چقدر نور برای عکاسی سوژه موردنظر کافی است. مثلاً برای عکاسی محصولات کوچک مثل جواهر نور زیاد اهمیت زیادی دارد تا جواهر در عکس برق بزند و کیفیت بالایی داشته باشد.

نورپردازی عکاسی صنعتی

دیگر تجهیزات عکاسی صنعتی

علاوه بر تجهیزاتی که در این بخش به بررسی آن‌ها پرداختیم، ابزارهای دیگری هم وجود دارند که به شما کمک می‌کنند! به‌عنوان‌مثال ممکن است استفاده از خیمه عکاسی به‌جای تهیه تجهیزات بزرگ نورپردازی راهکار بهتری باشد. خیمه عکاسی را خودتان هم می‌توانید بسازید اما باید ابتدا ببینید که ابعاد سوژه شما چقدر است و چقدر نور نیاز دارد.

چگونه عکاسی صنعتی در منزل انجام دهیم؟

انتخاب محل مناسب در جذابیت و کیفیت عکس تأثیرگذار است اما می‌توان با کمی خلاقیت آن را پوشش داد. حال اگر تصمیم گرفته‌اید که عکاسی صنعتی را در منزل خود انجام دهید، باید مراحلی را طی کنید! عکاسی صنعتی در منزل در ۴ مرحله انجام می‌شود که هر نکات خاص خود را دارند! این مراحل عبارتند از:

مرحله اول) آماده‌سازی میز و محصول

اولین مرحله برای عکاسی صنعتی از محصول آماده‌کردن آن است! عکاسی صنعتی از هر محصولی که فکرش را کنید، انجام می‌شود و تفاوتی ندارد که مشتریان آن محصول چه کسانی هستند. از مواد غذایی تا لوازم‌یدکی خودرو همگی محصولاتی هستند که عکاسی صنعتی از آن‌ها به‌منظور استفاده در بخش فروش استفاده می‌شود.

چگونه عکاسی صنعتی در منزل انجام دهیم؟

اگر می‌خواهید عکاسی صنعتی را در منزل انجام دهید، باید از کارفرما بخواهید که محصولاتی که نیاز به عکاسی دارد را برای شما ارسال کند. البته پیش از آن باید ببینید که ابعاد محصول چقدر است! شاید عکاسی در منزل مناسب آن محصول نباشد. مثلاً اگر محصول یک یخچال باشد، حمل‌ونقل آن تا خانه برای عکاسی مشکل است و بهتر است در محل کسب‌وکار انجام شود. دو مسئله مهم در این مرحله باید رعایت شود:

 • انتخاب جای مناسب برای میز

برای عکاسی محصول در خانه یا هر جای دیگری، استفاده از یک میز کمک زیادی به شما می‌کند و کیفیت عکاسی شما را بهبود می‌بخشد. اولین چیزی که برای عکاسی صنعتی باید حتماً به آن دقت کنید، انتخاب میز مناسب است! ویژگی‌های میز نظیر رنگ از مهم‌ترین مسائلی است که روی کیفیت عکاسی صنعتی شما تأثیر زیادی دارد.

همچنین جای میز هم بسیار مهم است! اگر شما میز را در یک محیط کم‌نور قرار دهید، باید تجهیزات نورپردازی زیادی استفاده کنید تا نتیجه کار خوب شود. اما اگر شما میز خود را در یک اتاقی که نور طبیعی (نور خورشید) خوبی دارد، به‌راحتی می‌توانید محصول خود را به‌خوبی عکس‌برداری کنید.

 • تمیزکردن محصول برای نمایش جزئیات دقیق

از دیگر مواردی که در این مرحله باید رعایت کنید، تمیزکردن محصول است! گاهی اوقات محصول به دلیل ماندن در انبار یا حمل‌ونقل نامناسب کثیف هستند و کدر بودن آن، روی کیفیت عکاسی تأثیر زیادی دارد. به همین دلیل اگر عکاسی صنعتی انجام می‌دهید، ابتدا بهتر است آن را تمیز کنید تا بتوانید تصاویر باکیفیتی تهیه کنید.

اگر از مایع تمیزکننده استفاده می‌کنید، دقت کنید که آن مایع محصول را خراب نکند یا رنگ آن را نبرد. این مسئله باعث می‌شود تا به آن محصول آسیب بزنید که در این صورت نه‌تنها نمی‌توانید از آن عکاسی کنید، بلکه باید هزینه و خسارت آن محصول را به کارفرمای خود پرداخت کنید که به ضرر شما است.

مرحله دوم) آماده‌کردن دوربین

اکنون زمان آن می‌رسد که وسیله عکاسی خود یا همان دوربین را آماده عکس‌برداری کنیم. البته دوربین تنها بخشی از کار ما است و شما باید ابزارهای آن را هم فراهم کنید تا نتیجه عکس‌های شما باکیفیت و قابل‌قبول کارفرما شود.

آماده‌کردن دوربین

در کنار دوربین، استفاده از تجهیزات عکاسی ضروری است و باید آن‌ها را هم آماده کنید! ابزارهای مختلفی که از سه پایه تا تجهیزات نورپردازی را شامل می‌شوند و همگی روی نتیجه کار ما تأثیرگذار هستند. در این بخش به بررسی چند مورد از مهم‌ترین تنظیمات دوربین برای شروع عکاسی از محصول می‌پردازیم:

 • قراردادن تنظیمات دوربین را روی دستی (M)

عکاسی صنعتی معمولاً نیاز به تغییر محل یا تکان دادن دوربین ندارد! در حقیقت در عکاسی صنعتی، همه چیز ثابت است و تنها محصول است که تغییر می‌کند یا زاویه محل قرارگیری آن عوض می‌شود؛ بنابراین بهتر است تنظیمات دوربین را از روی حالت خودکار برداشته و روی حالت دستی (M) قرار دهید و همه چیز را متناسب با عکاسی خود تنظیم کنید.

در تنظیمات دستی باید دیافراگم خود را بر روی بیشترین حالت قرار دهید تا بیشترین عمق میدان در اختیار شما باشد! همچنین سرعت شاتر را تا حدی کاهش دهید که سوژه به‌اندازه کافی روشن شود. شاید این تنظیمات کمی زمان‌بر باشد اما نکته حائز اهمیت این است که تنها یک‌بار آن را انجام می‌دهید و نیازی به انجام چندباره آن نیست.

 • اولویت دیافراگم

دیافراگم یکی از مسائل بسیار مهم در عکاسی است. در واقع دیافراگم همان عمق دید میدان است که در دوربین‌های حرفه‌ای این عدد قابل تنظیم است.

اگر از حالت اتومات دوربین خود استفاده می‌کنید، در اکثر مواقع اعداد آن به‌درستی تنظیم می‌شود اما بازهم ممکن است خطا داشته باشد. در حالت دستی اگر نور کم باشد، می‌توانید سرعت شاتر را تغییر دهید تا نور بیشتری وارد لنز شما شود. تنظیم درست سرعت شاتر می‌تواند کمبود نور را جبران کند و کیفیت عکس‌های شما را افزایش دهد.

 • نورسنجی اتوماتیک

اگر از دوربین تمام اتوماتیک برای عکاسی استفاده می‌کنید، نمی‌توانید میزان نور را از طریق دوربین تنظیم کنید و چاره‌ای جز تنظیم نور محیط نخواهید داشت. اما اگر دوربین شما حالت دستی دارد، به‌راحتی می‌توانید میزان نوری که می‌خواهید را با کمک سرعت شاتر و دیافراگم تنظیم کنید! البته در این حالت هم تنظیم نور محیط کمک زیادی به شما می‌کند.

در دوربین‌های تمام اتوماتیک هم نور تا حد خوبی تنظیم می‌شود و جای نگرانی نیست! اما استفاده از تجهیزات نورپردازی عالی به شما کمک می‌کند تا نتیجه کار بسیار عالی باشد. در حال حاضر، حتی موبایل‌ها هم با کلیک بر روی ناحیه دلخواه در دوربین، نور را تنظیم می‌کند و خودتان هم می‌توانید با بالا یا پایین کشیدن آن، نور را تنظیم کنید.

 • قراردادن محصول در مرکز

اگر در یک دوره عکاسی صنعتی شرکت کرده باشید، قطعاً یکی از اصولی که به شما می‌گویند این است که سوژه یا همان محصول باید در مرکز قرار بگیرد. این کار شاید در قدم اول ساده به نظر برسد اما نیازمند تجربه و صرف زمان است تا بتوانید مرکز را تعیین کرده تا هنگام ویرایش عکس با مشکل مواجه نشوید.

البته زاویه سوژه هم هنگام عکاسی از محصول اهمیت بسیار زیادی دارد! شما باید ببینید که چه بخشی از محصول می‌تواند به افزایش فروش کسب‌وکار کمک کند. گاهی اوقات نمایش نام برند مهم است و گاهی ویژگی‌های یک محصول! این مسئله را می‌توانید با مشورت با مشاور کسب‌وکار موردنظر متوجه شوید.

 • آماده‌سازی رفلکتور

رفلکتور به شما کمک می‌کند تا نور را به‌خوبی روی سوژه بتابانید. باتوجه‌به محصولی که دارید، باید ببینید که نور سرد برای شما مناسب است یا نور گرم. اگر نور سرد نیاز دارید، رفلکتور ساده برای شما مناسب است اما برای آن که بتوانید نور گرم را روی محصول متمرکز کنید، نیاز به رفلکتورهای دیگری دارید تا عکاسی خوبی انجام دهید.

 • ارزیابی عکس گرفته شده

همه کارهایی که انجام می‌دهیم، برای آن است که نتیجه نهایی باکیفیت باشد! گاهی اوقات تجهیزات می‌تواند عکس خوبی برای شما خلق کند اما مهم‌ترین مسئله، خلاقیت عکاس است. اگر خلاقیت داشته باشید و بتوانید زاویه خوبی برای عکاسی محصول انتخاب کنید، به‌راحتی می‌توانید یک عکس جذاب بگیرید و نظر کارفرما را جلب کنید.

پس از گرفتن عکس، چند لحظه‌ای به آن دقت کنید تا ببینید که خوب شده است یا نه! اگر پاسخ منفی است، باید ببینید که چه کاری می‌تواند جذابیت و کیفیت عکس شما را بیشتر کند. برای آن که بتوانید عکس را بهتر بسنجید، پیشنهاد می‌کنیم آن را به کامپیوتر خود منتقل کنید تا در صفحه‌نمایش بزرگ‌تر، نقاط ضعف عکس را پیدا کرده و بهبود ببخشید.

 • ویرایش عکس

پس از آن که کار عکاسی شما تمام شد، زمان ادیت عکس می‌رسد! ویرایش عکس بخش جدانشدنی از عکاسی است تا بتوانید عکس گرفته شده را بهبود ببخشید. در ادیت عکس ممکن است بخواهید کمی نور، رنگ و حتی زاویه را تغییر دهید.

گاهی اوقات عکاسان برای آن که نتیجه بهتری بگیرند، آن را به دست متخصص ویرایش عکس می‌سپارند! این کار شاید برای شما هزینه کمتری داشته باشد نسبت به زمانی که خودتان بخواهید برای ادیت عکس وقت صرف کنید. اگر عکاس هستید اما اصول ویرایش عکس را نمی‌دانید، پیشنهاد می‌کنیم دوره‌های آموزش ویرایش عکس رایگان و غیر رایگان که در نورنگار و سایت‌های دیگر وجود دارد را بگذرانید.

مرحله سوم) تنظیم نور مناسب

یکی از بخش‌های بسیار مهم در حوزه‌های مختلف عکاسی نور است! در واقع دوربین تنها بخشی از عکاسی است اما اگر نور کافی نداشته باشید، نتیجه عکاسی نمی‌تواند رضایت‌بخش باشد. استفاده از نور طبیعی می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد.

تنظیم نور مناسب برای عکاسی صنعتی

البته اگر شما در فضای بسته مثل خانه یا دفتر کسب‌وکار موردنظر عکاسی انجام می‌دهید، باید حتماً از تجهیزات نورپردازی مناسب استفاده کنید. ابزارهای مختلفی برای ایجاد نور مناسب برای عکاسی صنعتی وجود دارد و انتخاب آن بستگی به نوع و ابعاد محصول دارد. دو ابزار بسیار مهمی که برای نورپردازی و تنظیم نور نیاز دارید عبارتند از:

 • انتخاب رینگ لایت مناسب

رینگ لایت اولین چیزی است که برای نورپردازی می‌توانید از آن استفاده کنید. رینگ لایت انواع مختلفی دارد و کاربرد هر یک از آن‌ها هم متفاوت است! به‌عنوان‌مثال رینگ لایت موبایلی برای افرادی مناسب است که می‌خواهند از خودشان ویدئو بگیرند.

اگر ابعاد محصول شما بزرگ باشد، باید از رینگ لایت دیگری استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال رینگ لایت سالنی نور بیشتری دارد و می‌تواند به شما برای عکاسی محصولات بزرگ کمک کند. اگر نور رینگ لایت کافی نیست، می‌توانید از ابزارهای دیگری نظیر فلاش نوری استفاده کنید تا جزئیات محصول به‌خوبی هنگام عکاسی نمایش داده شود.

 • استفاده از رفلکتور مناسب

اگر می‌خواهید از لامپ یا فلاش کمتری برای نورپردازی استفاده کنید، استفاده از یک رفلکتور به شما کمک می‌کند تا نور را کاملاً روی محصول موردنظر متمرکز کنید. هزینه خرید رفلکتور نسبت به خرید فلاش بسیار کمتر است و این مسئله به شما کمک می‌کند تا بتوانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

اگر از نور خورشید برای نورپردازی استفاده می‌کنید، ممکن است سایه محصول کمی شما را به دردسر بیندازد. در این شرایط، استفاده از یک رفلکتور به شما کمک می‌کند تا بخش سایه را پوشش دهید و نتیجه خوبی بگیرید.

مرحله چهارم) ویرایش تصاویر با نرم‌افزار مناسب

شما در این مرحله باید تصاویر گرفته شده را متناسب با نیاز خود ویرایش و شخصی‌سازی کنید. این قسمت با استفاده از کامپیوتر و نرم‌افزارهای ادیت عکس انجام می‌شود. اگر می‌خواهید عکاسی صنعتی حرفه‌ای انجام دهید، باید حتماً یکی از نرم‌افزارهای ویرایش نظیر فتوشاپ را یاد بگیرید.

ویرایش تصاویر با نرم‌افزار مناسب

ویرایش عکس شامل موارد زیر می‌شود:

 • تنظیم رنگ عکس

اولین چیزی که در ویرایش عکس اهمیت بسیار زیادی دارد، رنگ آن است! عکاسی از یک محصول زمانی بهترین نتیجه را می‌دهد که رنگ آن جذاب باشد. البته منظور ما از تنظیم رنگ، تغییر رنگ محصول به‌صورت نرم‌افزاری نیست! بلکه شما باید رنگ‌ها رو کمی برجسته کنید تا بتواند نظر کاربرانی که در حال مشاهده عکس‌ها هستند، جذب کنید.

یکی از نکاتی که در این مرحله باید حتماً دقت کنید، این است که رنگ محصول را تغییر ندهید! این مسئله باعث می‌شود تا هنگامی که کاربران محصول موردنظر را سفارش می‌دهند، محصول دریافتی با محصول سفارش داده شده متفاوت باشد و این مورد می‌تواند به برند آن کسب‌وکار آسیب بسیار زیادی بزند و حتی مشتری دیگر از آن خرید نکند.

 • تنظیم سایز عکس

عکس‌های گرفته شده با دوربین حرفه‌ای معمولاً سایز بزرگی دارند و به‌صورت خام قابل‌استفاده نیستند! در هرجایی که بخواهید تصاویر گرفته شده را استفاده کنید، باید سایز آن را بر اساس نیاز خود شخصی‌سازی کنید. مثلاً اگر در سایت استفاده می‌کنید، سایز تصاویر در سایت مشخص است و شما هم باید متناسب با آن سایز را تغییر دهید.

گاهی اوقات کسب‌وکارها نیاز به استفاده از تصاویر در شبکه‌های اجتماع دارند! هر شبکه اجتماعی سایز مختص به خود را دارد که باید تصویر موردنظر را از نظر سایز تنظیم کنید. به‌عنوان‌مثال برای شبکه اجتماعی اینستاگرام پست سایز ۱۰۸۰ در ۱۰۸۰ و استوری سایز ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ دارد.

 • بهینه‌سازی عکس متناسب با محل مورداستفاده

گاهی اوقات تصاویر حجم بسیار بالایی دارند و برای هرجایی قابل‌استفاده نیست. مثلاً اگر بخواهید عکس را در سایت خود استفاده کنید، باید حجم آن را بهینه‌سازی کرده و کاهش دهید. حجم بالای عکس، منجر به کاهش سرعت بارگذاری سایت می‌شود.

همچنین گاهی اوقات باید اطلاعات هر تصویر را هم در کنار آن قرار دهید! اگر بخواهید عکس را در بخش آرشیو محصولات خود داشته باشید، باید اطلاعات آن را کاملاً روی آن قرار دهید. به‌عنوان‌مثال اگر تصویر یک دوربین عکاسی را در بخش موجودی انبار قرار می‌دهید، باید بنویسید که این عکس مربوط به چه محصولی است.

عکاسی از محصولات با کمک موبایل

عکاسی صنعتی یکی از مهم‌ترین حوزه‌های عکاسی است و کیفیت در آن اهمیت زیادی دارد! گاهی اوقات ممکن است کاربران بخواهند با موبایل عکاسی صنعتی انجام دهند. در حال حاضر کیفیت دوربین موبایل‌ها هم بسیار عالی است و تنها باید نکات ساده‌ای را رعایت کنید.

برای عکاسی با موبایل، در ابتدا باید ببینید که کیفیت دوربین شما در چه حدی است! معمولاً استفاده از گوشی‌های پرچم‌دار برندهای مختلف برای عکاسی صنعتی مناسب است. در موبایل‌هایی که دوربین آن‌ها حرفه‌ای است، تنظیمات دوربین به‌خوبی قابل شخصی‌سازی است و می‌توانید از طریق بخش دوربین PRO همه چیز را به‌صورت دستی تنظیم کنید.

عکاسی از محصولات با کمک موبایل

در عکاسی صنعتی با موبایل هم نور اهمیت زیادی دارد! اگر بتوانید نور محیط را به‌خوبی تنظیم کنید، کیفیت عکاسی صنعتی با موبایل هم شما را شگفت‌زده می‌کند. لنز دوربین موبایل سریع کثیف می‌شود! بنابراین پیش از آن که بخواهید اقدام به عکاسی صنعتی کنید، حتماً آن را با یک‌پارچه مناسب تمیز کنید.

با وجود آن که دوربین موبایل هم برای عکاسی صنعتی مناسب است، اما همچنان پیشنهاد ما استفاده از دوربین حرفه‌ای است! اگر محصولات شما کم است، آن را برون‌سپاری کنید. همچنین اگر تعداد محصولات شما بسیار زیاد است و برون‌سپاری صرفه اقتصادی ندارد، می‌توانید یک تیم اختصاصی استخدام کنید تا تصاویر تبلیغات یا عکاسی صنعتی شما را انجام دهد.

چند نکته مهم و پایانی برای عکاسی صنعتی!

اگر به‌عنوان یک عکاس قصد دارید که در حوزه عکاسی صنعتی فعالیت کنید، چند نکته ضروری وجود دارد که با رعایت آن‌ها هرگونه خطر یا مشکل را از خود دور خواهید کرد. در این بخش به بررسی ۱۰ مورد از نکاتی که شما را به یک عکاس صنعتی حرفه‌ای تبدیل می‌کند، می‌پردازیم:

۱.     هماهنگی قبلی برای ورود به محل صنعتی

اگر قصد دارید عکاسی صنعتی خود را در محیط کاری کسب‌وکار موردنظر انجام دهید، پیش از آن باید با مسئولش هماهنگ کنید. گاهی اوقات شلوغی محیط باعث کاهش کیفیت کار می‌شود.

به همین دلیل پیش از آن که بخواهید وارد محل صنعتی شوید یا حتی از خانه حرکت کنید، با مسئول مربوط هماهنگ کنید تا ببینید اصلاً اجازه ورود به آن محیط را دارید یا خیر. اگر اجازه داشتید، با رعایت ایمنی و اصولی که باعث می‌شود تا هرگونه خطر از شما دور شود وارد آن محیط شوید و عکاسی صنعتی خود را در آن آغاز کنید.

۲.     ایجاد ارتباط منطقی بین صنعت و افراد

گاهی اوقات برخی کارهای صنعتی هستند که کمتر توسط افراد معمولی درک می‌شوند! در واقع با وجود آن که آن صنعت موردنیاز کاربران است، اما باتوجه‌به تخصص یا ناشناخته بودن آن کمتر کاربری آن را درک می‌کند. این مسئله باعث می‌شود تا آن کسب‌وکار نتواند موفق باشد یا نتواند محصول خود را آن‌گونه که باید، ارائه دهد.

یکی از وظایف بسیار مهم عکاسان صنعتی، این است که یک ارتباط عمیق و منطقی بین آن صنعت و افراد ایجاد کند! منظور از ارتباط منطقی، این است که محصول آن کسب‌وکار را به نحوی ارائه کند که کاربران متوجه شوند کاربری آن چیست. برای این کار می‌توانید مثلاً از مصرف‌کنندگان در حین استفاده از آن محصول در یک شرایط عالی تصویربرداری کنید.

۳.     نمایش کارگران صنعتی در تصاویر

محصولات کسب‌وکارها برای افراد مختلف بیشترین اهمیت را دارد اما گاهی اوقات آشنا شدن با پشت‌صحنه آن کسب‌وکار هم برای کاربران جذابیت زیادی دارد. یکی از مواردی که می‌توانید برای نمایش پشت‌صحنه کسب‌وکارتان به کاربران نشان دهید، نمایش افراد در پشت دستگاه‌هایی است که محصولات با آن تولید می‌شوند.

نمایش کارگران صنعتی در تصاویر

۴.     تمرکز روی رنگ برای جلب احساس کاربران

یکی از مواردی که می‌تواند منجر به فروش بیشتر کسب‌وکارها شود، برانگیخته کردن احساس کاربران است! اگر شما بتوانید احساسات یک کاربر را هنگام معرفی یک محصول برانگیخته کنید، این کار باعث می‌شود تا فروش آن محصول منفجر شود. رنگ یکی از مواردی است که می‌تواند برای جلب احساس کاربران بسیار کاربردی باشد.

استفاده از رنگ‌هایی که فضای خاصی در عکاسی ایجاد می‌کند، می‌تواند نظر کاربر را جلب کند! اگر در مورد روان‌شناسی رنگ‌ها دقت کنید، هر رنگ دارای ویژگی یا مفهومی است. با دانستن اهمیت رنگ در ترکیب‌بندی عکاسی و استفاده از آن در عکاسی صنعتی به‌راحتی می‌توانید نظر کارفرما را جلب کنید. برای تقویت داستان عکاسی صنعتی، رنگ اهمیت زیادی دارد.

۵.     نمایش جزئیات ضروری از محصول

در عکاسی صنعتی جزئیات اهمیت زیادی دارد! جزئیات محصول هنگام عکاسی صنعتی به‌قدری مهم است که می‌تواند تعیین‌کننده نهایی تصمیم کاربر برای خرید محصول باشد. اگر کاربر بتواند جزئیات دقیقی از محصول را تصویر مشاهده کند، راحت‌تر می‌تواند تصمیم خود را برای خرید بگیرد، درحالی‌که اگر این‌گونه نباشد کاربر دو دل خواهد شد.

جزئیات محیط یکی دیگر از عوامل مهمی است که روی کیفیت عکاسی صنعتی شما تأثیر زیادی دارد! شما با دقت به محیط می‌توانید کارهای خلاقانه زیادی انجام دهید تا عکاسی صنعتی خوبی انجام دهید. مثلاً می‌توانید از رنگ‌های مختلف و جذاب در تصاویر خود استفاده کنید؛ در محیط صنعتی، علائم و وسایل ایمنی رنگ‌های جذابی دارند.

۶.     استفاده از محیط صنعتی برای نمایش محصول

شاید نمایش محصول در یک محیط لاکچری کار خوبی باشد و حتی موردپسند کاربران باشد، اما محصولاتی وجود دارند که نمایش آن در محیط صنعتی ارزش عکاسی صنعتی را چندبرابر می‌کند. در چنین شرایطی کاربر کاملاً با پشت‌صحنه آشنا می‌شود؛ مثلاً اگر یک فروشگاه فیزیکی خرید یخچال باشید، نمایش یخچال در آن فروشگاه حس بهتری به کاربر می‌دهد تا نمایش آن در یک خانه.

استفاده از محیط صنعتی برای نمایش محصول

۷.     توجه به نیاز مشتری و کارفرما از تهیه عکس محصول

در عکاسی صنعتی توجه به نیاز کارفرما اهمیت زیادی دارد! با سؤال کردن از کارفرما در مورد محصول و مزایای آن می‌توانید بخش‌های مهمی از محصول را نمایش دهید که می‌تواند منجر به خرید کاربران شود. همچنین گاهی اوقات نمایش بخش‌های جذاب یک محصول می‌تواند باعث افزایش فروش محصول و رضایت کارفرما شود.

یکی از مسائلی که باید دقت کنید، این است که در نهایت مشتریان قرار است محصول را استفاده کنند! بنابراین هدف نهایی محصول باید حتماً برای فروش آن باشد. با دانستن این موضوع به دنبال نقاط قوت محصول می‌گردید و آن را به کاربران نمایش می‌دهید. سپس با عکاسی صنعتی بهترین عکس‌ها را از آن محصول تهیه و به کارفرما ارائه می‌کنید.

نتیجه‌گیری

عکاسی صنعتی یکی از پرطرف‌دارترین شاخه‌های عکاسی است که علاوه بر جذابیت، درآمد خوبی هم دارد. در عکاسی صنعتی شما باید از محصولات مختلف برای معرفی آن تصاویر با کیفیت و جذاب تهیه کنید. همچنین گاهی اوقات کسب‌وکارها از تصاویر صنعتی برای بخش تبلیغات خود استفاده می‌کنند تا بتوانند فروش خود را بیشتر کنند اما بدون دانش فنی نمی‌توانید در این مسیر موفق عمل کنید. اگر به دنبال بهترین دوره آموزش عکاسی صنعتی هستید، حتما سری به لیست دوره آموزش عکاسی نورنگار بزنید تا از میان دوره‌های متنوع، دوره‌ای که کاملا برای شما مناسب و کاربردی است را انتخاب نمایید. تمامی دوره‌ها توسط اساتید برتر کشور برگزار می‌شوند و همین امر باعث رضایت حداکثری هنرجویان شده است. علاوه بر عکاسی صنعتی، آموزش عکاسی مقدماتی ، پیشرفته، جامع و تمام دوره‌های مکمل مانند آموزش نورپردازی، ادیت و تدوین نیز در آکادمی نورنگار به سه حالت حضوری، آنلاین و دانلودی برگزار خواهند شد.

در این مقاله به بررسی کامل مفهوم عکاسی صنعتی و هر چیزی که لازم است در مورد آن بدانید، پرداختیم. اگر ابتدای مسیر هستید، با رعایت همین نکات می‌توانید در منزل خود هم عکاسی صنعتی انجام دهید اما برای حرفه‌ای شدن، نیاز به تجربه بیشتر دارید. اگر سؤالی در مورد این مقاله دارید، می‌توانید از طریق بخش نظرات مطرح کنید تا شما را راهنمایی کنیم.